Dodana: 6 luty 2006 13:18

Zmodyfikowana: 6 luty 2006 13:18

UE zaleca otwarcie nowych rynkow pracy

Bruksela zaleca starym państwom Unii  Europejskiej otwarcie rynków pracy dla nowych.

Komisja Europejska w najbliższą  środę 08.02.br.  opowie się  za otwarciem rynków pracy w starych państwach   członkowskich dla obywateli ze wschodniej Unii. Opublikuje raport, w którym wskaże, że taka polityka może  doprowadzić do ożywienia ich gospodarek.

Raport, autorstwa czeskiego komisarza odpowiedzialnego za zatrudnienie i sprawy społeczne Vladimira Szpidli , jest publikowany w kluczowym momencie. 1 maja zakończy się bowiem dwuletni okres przejściowy, kiedy stare kraje miały prawo do wprowadzenia restrykcji w dostępie do swoich rynków pracy. Nie skorzystały z tej możliwości tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Reszta krajów powinna do końca kwietnia zawiadomić Komisję Europejską , czy przedłuża okres przejściowy o przewidziane w kalendarzu kolejne trzy lata. Komisja w swoim raporcie sugeruje, że wbrew obawom wyrażanym przed ostatnim rozszerzeniem, nie doszło do większych migracji pracowników, ani do zakłócenia rynków pracy w starych państwach członkowskich.

Komisja podkreśla, że swoboda przepływu pracowników jest jedną z podstawowych wolności traktatowych UE. Przejściowe ograniczenia, jakie wprowadziły stare państwa UE wobec pracowników z nowych mają pomóc do przygotowania się do ostatecznego celu , jakim jest swoboda przepływu pracowników ,tak szybko jak to możliwe. Zdaniem Komisji Europejskiej obywatele z nowych państw członkowskich mogą nie tylko wypełnić lukę jeżeli chodzi o robotników w takich sektorach jak budownictwo. Pracownicy wysoko wykwalifikowani z "10-tki" mogą też przyczynić się do tworzenia nowych przedsiębiorstw i do wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie. Utrzymanie ograniczeń – zdaniem Komisji - może natomiast doprowadzić  tylko do niechcianych, negatywnych skutków, w tym wzmożonego uciekania się do pracy na czarno.

Z 12 państw starej Unii, Austria i Niemcy już sygnalizowały, że przedłużą okresy przejściowe o kolejne trzy lata. Skłonne są  otworzyć się na pracowników z nowych krajów  natomiast Finlandia i Hiszpania, nieoficjalnie czasem wymienia się też Portugalię. Wiele krajów, w tym Francja, Belgia, Holandia czy Luksemburg jeszcze nie podjęło decyzji.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook